SAĞLIK

Outrunning Parkinson’s Disease   

Parkinson’s Disease is a progressive and incurable neurological condition that causes problems in the brain and gets worse over time. It occurs when the brain cells that produce dopamine starts to die. Dopamine allows messages to be sent to the parts of the brain that co-ordinate movement. the 71-year-old grandmother was diagnosed with Parkinson’s disease, a progressive condition that causes tremors and rigidity and ultimately robs the body of its ability to move.Today, Poledouris is a highly competitive runner who takes home first-place medals in her division and finishes 5K races with better times than far younger competitors.


Running as Good as Medicine at Preventing Some Diseases
Running medicine is based on the understanding that running and exercise  is a beautiful and potent medicine for the mind, body, and spirit. Running may prevent many types of diseases, known or unknown yet. Exercise may boost your vaccine response. Official Vaccines page from the World Health Organization (WHO) states that vaccination is a simple, safe, and effective way of protecting people against harmful diseases, before they come into contact with them. It uses your body’s natural defenses to build resistance to specific infections and makes your immune system stronger.


Turtle vs Human Heart
Turtles have a  heart rate about 25 beats a minute. Steal away its oxygen and within six hours the heart rate drops to 10 beats a minute.  If that turtle is chilled, its oxygen-starved heart rate will drop to a very low one beat per minute.


Covid-19 Sonrası Koşmak
U.K. Prime Minister Boris Johnson urges Britons to slim down to beat COVID- 19BKKY’a (Bu Konuda Kafa Yoranlar) göre, Yeni Korona-virüs Hastalığı’ndan iyileşme sonrası koşu ve yürüyüşlerimize kaldığımız yerden devam etmek için bazı noktalar: Herkesle olan sosyal mesafenizi koruyor, ellerinizi sık sık yıkayıp, sürekli maske takıyor olsanız bile, özellikle de her gün birçok insanla temas halindeyseniz, COVID-19’a yakalanma şansı hala vardır. Koşucu ve sağlıklı olmamız bile bu tehlikeden muaf olmadığımızı gösterecek olaylar etrafımızda.


Rare Diseases-Rare Cases
Rare DIseasesWe almost know or hear about the most common diseases like heart attack, cancer, diabetus mellitus, arthirithis, dementia, MS and many more every day from news or worse someone close. These news worries us both for our friends relatives and also for ourselves for our future.Normally if we do not have anything wrong in our DNA herited from parents and we keep a balanced and normal life, exercising, diet, there seems nothing to worry about those prevalent diseases.

“Running from CoronaVirus”

Running and exercise is the best way to prevent many well known and spread diseases such as diabetes, hypertension, heart diseases etc. These are well covered my book “Sağlığa Koşu” published by IGU in January 2020. So Bingo: If you can prevent your health by having high immune system and not having those chronic diseases most prevalent you have very rigid protection against viruses, coronas especially Covid-19 together with others..                  


Koşu=Güçlü Bağışıklık 44K
Koşmak, egzersiz yapmak, fiziki faaliyette bulunmak sadece uzun yaşama destek olarak değil, daha kaliteli ve sağlıklı yaşam sunabiliyor. Bu aktiviteden elde edilecek fayda, yeni araştırmalar ışığında tahminlerin de ötesine geçmekte. Örneğin son olarak 55-79 yaş arası bisikletçilerin bağışıklık sistemi üzerine  üzerine yeni bir araştırma raporunda1 yıllardır egzersiz yapma ve bunun bağışıklık sistemi üzerine etkilerini incelemekte 

Obezite vs Koşu
Etimolojik olarak obezite-obesity (n.) Latince obesitas “şişmanlık, irilik” , “obedere, ne varsa silip süpürme, aşırı yemek yeme fiili geçmiş zamanı olarak 16 YY’dan itibaren kullanılan kelime. Demek ki daha önceleri insanlar fazla yemek bulamadığından belki de Fransa’nın saraylarında tıka basa yeme modası sonrası ortaya çıkmış.


Yüksek Tansiyon vs Koşu
Tansiyon nedir? Kalp Akciğerlerden gelen kanı sol karıncıktan Aort yoluyla vücuda gönderirken damarlarda oluşan basınç şiddeti tansiyon olarak ölçülür. Bu değer eskiden Türk filmlerinde boyunda sallanan steteskop denen alet ve kola basınç yapan bir pompa ile pek de ciddiyetle alınır ve çoğu zamanda ölçüm sonrası endişeli bakışların ardından “Üç aylık ömrü kalmış” demede kullanılırdı. Şimdilerde ise nerede ise herkesin evinde elektronik olanlardan var,


Diyabet vs Koşu
)Diabetes Mellitus (DM) yaygın kullanımı ile “Diyabet ya da Şeker Hastalığı” ensülinin kısmi ya da tam eksikliğinin neden olduğu kan şekeri yüksekliği  hastalığıdır.  En yaygın olanları: Tip 1 T1) diyabet denilen ve gençlerde görülen diyabet, genellikle 10 ile 25 yaş arasında rastlanır. Bunun görülme sıklığı, şeker hastalarının toplamına oranla % 5-7’dir. Sebep olarak pankreastaki beta hücre yıkımı nedeniyle oluşan ensülin yokluğu olan ve baştan beri ensüline ihtiyaç hisseden bir diyabet şeklidir;  Tip 2 (T2) diyabet, daha çok 25 yaş ve üstünde görülen bir diyabet tipidir.


Koşmanın Prostat Üzerine Etkisi
 Prostat alt idrar yollarında, mesanenin (idrar kesesi) alt kısmında, üretranın (mesane çıkışında bulunan idrar kanalı) etrafına yerleşmiş bir bezdir. Yalnızca erkeklerde bulunur. Menide bulunan bir sıvı salgılar. Sağlıklı bir prostat, yaklaşık olarak iri bir ceviz büyüklüğündedir ve hacmi 15-25ml’dir. Erkekler yaşlandıkça (50’yi geçtikçe)  prostat da yavaş bir şekilde büyür.  Prostat bezinin üç sık görülen hastalığı: İyi huylu büyüme (BPH), prostat enfeksiyonları (prostatit) ve prostat kanseridir.


Kanser vs Koşu
Kanser, Kalp Krizi, KOAH hepsi “K” harfi ile başlayan kelimeler ile Türkçe’ye geçmiş günümüzde ölüm liginde ilk üç hastalık. Kanser kelimesi bile bütün hastalıklar içinde zaten en çekinilen. Çünkü meşakkati çok, tedavisi varsa bile çok zor, çok fazla çeşidi var, nerede ise her organın bir kanseri var, metastazı var. İngiliz Independent Gazetesi  18 Temmuz 2017 sağlık haberlerinde yer alan bir habere göre kendi arasında en az iyileşme şansı olan tipleri pankreas, karaciğer, beyin, akciğer, gırtlak ve mide kanseri. Diğer tiplerinden kurtulma olasılığı çok daha yüksek, kişiye, erken teşhis ve tedaviye bağlı olarak.


Kilo-Problemi Çözüm…Televizyonlarda, internet sayfalarında ya da sohbetlerde sıkça gündeme gelen bir sorudur bu, kendini biraz kilolu addeden ya da etraftan “Epey şişmanlamışsın”, “Ne bu göbek” benzeri eleştiri alanlar...


Koşma İlacı…Sağlık ve uzun yaşam konusunda, koşu yapmak kadar büyük ve yararlı olabilecek ne diyet,ne ilaç, ne gen tedavisi, ne ameliyat, ne ilaç niteliğinde olmayan aktar malzemeleri ne de kök hücre tedavisi yoktur. .


introepigenetics

EpiGenetic-Yaşam Kontrolü…Diyabet (şeker) ve kanser hastalığının bilinenin aksine genetik değil, yanlış beslenme ve zararlı besinlerden dolayı ortaya çıkıyor…Dahası(TURKISH)⇒...


crispr-and-huntingtonsCRISPR The Human Genome Project (HGP) insanlık tarihinin en önemli başarılarından biri değil, “en önemlisi” ve geleceği en fazla şekillendirecek bir başarı projesidir. 13 yıllık bir çalışma ve yaklaşık 3 milyar dolar bütçe ile gelmiş-geçmiş en etkin bilim adamı olarak görülebilecek Craig Venter ve ekibi tarafından  tamamlanmıştır…Dahası⇒


An Hour of Running May Add 7 Hours to Your Life
excercise-running-healthy-lifestyleYaz tatilinde sitemizin spor salonunda günlük koşumu yapıyorum, her sabah sekizde. Salonun açılış saati sekiz, yoksa altıda koşmak daha uygun hem Temmuz sıcağı hem de biyoritm açısından. Genelde tüm salon bana ait. Gerçi herhangi bir saatte koşan da fazla yok. Nadir gelenlerden biri ile koşu sonrası sohbete başladık. Ben koşarken o biraz yürümüş, sonra ağırlık çalışmıştı….Dahası⇒

82. Nostalji...14 Haz Reading
81. Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun…06 Haz Reading
69. 100 Yaşına Kadar Çalışılır mı?…12May Raeding
46. 60 Yaş & Taking Charge of Your Own Health-4
38. 60 Yaş & Taking Charge of Your Own Health-3
36. Çocuklar Ölmesin-LÖSEV
35. 100 Yaş Japonlara mı Kalmış?
30. Çocuklarınızı Kendi Elleriniz ile Zehirlemeyin!
25. Yaşlanma ve Performans
24. 50 Yaş Sonrası Yapılacaklar Listesi
20. Late Bloomers
18. 50 Yaşından Sonra Bile Sigara Bırakmak Faydalı
14. Gelecek 50 Yıl
13. GDO
9. Taking Charge of Your Own Health-2, Hasta Olmamalı
6. Misdiagnosed
5. Taking Charge of Your Health-1; HDL
4. Meglio Tardi Che Mai Felsefesi