KOŞU

RUNNEMATHICS-Mathematics of Running
By modeling running in the form of equations and then solving them, we can predict the optimal strategy to run a specific race in the shortest amount of time. Scientific methods and modeling approches may give the optimal solution theoretically, but this might be very hard for ordinary runners in regards to collecting data, modelling and learning something from that outcome.
So, in this book, instead of complex, lengthy and academic modelling approaches, a simple simulation application has been developed, using the Visual Basic Application (VBA) in Excel.

…de ne kazandın? … So what?

2020, bir yılda, yaklaşık 300 saat ve 3.300 kilometre koşmuşum, kayıtlarıma göre. Uç uca eklersek 12.5 tam gün (x24 saat); diğer bir ölçü birimine göre Edirne’den Ardahan’a gidiş geliş (2×1.600 km.)

Peki şimdi biri kalkıp sorsa, bu kadar zaman harcadın, enerji, ayakkabı, su; seni görünce üzerine doğru hızlanan arabalar, başıboş köpeklerden tırsmalar, corona… de ne kazandın?


GEÇ OLMASI DAHA DA İYİ İMİŞ

Gene Dykes, 72 yaşında (1948 doğumlu) bir koşucu. 2018 yılında koştuğu Jacksonville Maratonunda 2:54:23 derecesi ile 70-74  yaş grubu rekorunu kırmış bir atlet. Kısa mesafe yarışlarından maraton ve ultramaratonlara kadar pek çok koşuya katılmış.


BASIC RUNNING PARAMETERS

Pace is one of the most commonly tracked statistics among all runners. Pace is the time period for running one-kilometer or mile.  Pace is given in unit of time per unit of distance, whereas speed is distance over time.

When we talk about the ideal cadence for runners, it is around 180 (+/- 10); increasing cadence will reduce loading on the knees, hips and lower back. Lower cadence are more likely to increase braking forces at foot strike, increase the heel striking angle, the vertical loading rate of the ground reaction force, etc.,  according to the literature review to date.


Correre verso la Felicità  

E tuttavia, d’altra parte la felicità riduce il rischio di mortalità precoce, la felicità riduce il rischio di infarto, diabete, ipertensione, artrite.
Per essere felici, occorre essere sani,  d’altra parte per essere sani, si deve essere felici!!
la domanda è quale viene prima?
Quindi abbiamo questo tipo di circolo vizioso in corso.

St Paul Ultra Trail_44K
“Abi” dedi birisi “yolu işaretlerken birden bir duvara çarptım, dimdik, gökyüzüne doğru. Kafamı kaldırınca yukarıda uçan kartalları gördüm. Daha sonra güç bela yukarı çıkınca bu sefer kartalları aşağıda gördüm, o kadar dik bir kesim. Aman dikkatli ol, aşağıya bakma, kanyonun yüzüne doğru iyice yanaş ve ellerinle destek al”.


19 Mayıs Yarı-Maratonu
19 Mayıs ile ilgili görsel sonucuMilli Mücadele’nin 100 ncü yılında yayınlanan bir genelge kapsamında yıl boyu pek çok etkinlik düzenlenmekte, Samsun’da; kültür-sanat, spor, çeşitli çalıştaylar, forumlar, paneller, oyunlar, sergiler… Faaliyet Kitapçığında 2019 yılı boyunca yapılan/yapılacak etkinlikler ayrıntılı olarak verilmekte. Benim ilgi alanım olan koşu ile ilgili olarak 19 Mayıs 2019 tarihinde yapılacak 21.1 kilometrelik yarı-maraton ve bu kapsamda yaşadıklarım, bu yazıda…


Dedem Netçen Bu Yaşta?
Frig Yolu Ultra Koşusuna rotasında karşılaştığım genç bir çoban da klasik yurdum insanı yorumunu yöresel bir lehçe ile ve safça yüzüme söyledi: “Dedem, netcen bu yaşta” diyerek hayretini ortaya koymaya çalıştı…


Erciyes Etrafında Tam Tur…
Erciyes Sky Trail Ultra-2018
.  Volkanik atıklar, lav yatakları, sürekli 2200-2600 metre irtifa, 3000 metreden fazla tırmanış ve Erciyes Zirve etrafında tam bir tur, 64 kilometre, üstelik Temmuz sıcağında; Türkiye’nin en çetin ultra maratonu…


Eymir Göl Koşusu

Eymir Gölü çevresindeki parkur sadece Ankara’nın değil, Türkiye’nin bir numaralı koşu yolu, mesafe, zemin, manzara…


Cappadocia UltraMaratonu-65K peri_bacaSabah 06:30’da Cappadocia Ultra başlangıç takının altındayız. Yarış başlama saati 07:00… Önümüzde 63 km ve 2000 metreden azla bir tırmanma var ki zorluk derecesi 20 km bedel; yani toplamda 80+ Km..


Hedef Ötesi-İznik Ultra:50Km
Üç yıl öncesine kadar bir maraton koşabilmek hayal iken daha da öte kategoride yer alan bir ultra-maraton bitirmiş olmanın zevki, bu olay içerisinde yaşananlar, görülenler ile birleşince para ile elde edilemeyecek şekilde bu hedefi daha da değerli kılmış, “Meglio tardi che mai” felsefesi bir kere daha gerçekleşmişti…22 Nisan 2017 günü güneşli bir havada başlanan fakat daha sonra sağanak yağış ikazı aldığımız bir ortamda İznik’ten Narlıca’ya minibüslerle hareket ettik. Narlıca’da son hazırlıkları tamamlayıp biraz ısındıktan sonra 50 Kilometrelik fakat 1700 metre irtifaya tırmanılacak bir rotada koşuya başladık.


81nci Büyük Atatürk Koşusu
78, 79, 80 derken 27 Aralık 2016 günü, karlı ve doğal olarak soğuk bir günün sabahında 81 nci Büyük Atatürk Koşusunu da koştum., koşu arkadaşlarım Sıtkı Çakır ve Aydın Oğuz ile birlikte..


Boston Yarı-Maratonu
bost29 Mayıs, Amerika’da Şehitleri Anma GünüBu kapsamda düzenlenen “Boston Şehitleri Anma Günü Yarı-Maratonuna-Ankara-Turkey  olarak katılan muhtemelen ilk ve tek  kişi oldum. böyle bir yarış olmadığı için, ben de Türkiye’de her gün şehit düşenler adına katıldım ve koştum.


Caretta Koşusu-Dalyan
Bu yılın yarışlarla dolu ilk altı ayını ABD’de geçirdiğimden Boston YM dönüşü sonbaharda Dalyan’da düzenlenen Caretta YM katıldım…


60 yaş-3 delikanlı
Yetmişli yıllarda, 14-20 Yaş arası Heybeliada’da geçen altı yıl içinde, Büyük Tur diye adlandırılan ve o zaman bugünkü mesafe ölçen uydu destekli aletler olmadığından kim söylemiş ise 10 kilometre olduğu farz edilen koşuyu hiç yapmamıştım.


60 yaş-ilk maraton-42.2Km
Koşmaya başladıktan 2 yıl sonra kendime hedef olarak seçtiğim ilk maratonumu, 15 Kasım 2015 tarihinde tamamladım.