HDL_Taking charge of your health_1

Taking charge of your health has never been so important as it is today.

Bu sayfanın içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Sitenin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır. Sadece yaşanmış olayların hikaye edilmesi ve okuyan tarafından tamamen sübjektif olarak algılanması gerekmektedir.

HDL bilmeyen başhekim

Gençlik döneminden orta yaşa geçmeye başladığımız bu dönemde sağlıkla ilgili birkaç konuyu paylaşmak istedim.

Her konuda olduğu gibi internetten araştırma yaparak en bilgiliden daha fazla bilgiye erişilebiliniyor, hele İngilizce aramada sonsuz(gerçekten) bilgi var ve sürekli artıyor.

Semptom ve analizlerinizi (kan, idrar) ilgili siteye gönderip teşhis sonucu alabiliyorsunuz. Internet üzerinden psikolojik destek alabiliyorsunuz. Hatta ABD bir üniversitede gördüğüm bir projede 2040 yılında tamamen internet tabanlı psikolojik tedaviye geçilmesi için software çalışmaları başlatılmış, uygulamaya girenler var.

Fazla uzatmayalım, gecen bir yakınımın tahlil sonuçlarnı almaya gittim. Çıkan sonucun HDL 55 ( ki cok iyi bir sonuc) yanında bir *, anlamı limit dışı. Tabi onceden araştırdığım  için bu degerin limit içi olduğunu biliyorum (Bayanlarda 35-65, erkeklerde 40-60). O sırada başka bir bayan HDL 57 * ile bankoya başvurdu, bu iyi mi diye. Kendisine cok iyi olduğunu söyledim, bankodaki ilgili ve bilgili(!) saglik görevlisi bir şey söylemeyince.

Yine de, hani uzmanlık alanımız değildir, belki yeni bir şey çıkmıştır diye, ilgili birini aradım. Beni Başhekim yardımcısına çıkardılar.

Beyefendi 64 yaşında uzman doktor, bana Hacettepe’de yaptığı ihtisası, pek çok konuda ilkleri Türkiye’de başlattığını ve çok bilgili olduğunu anlattı.

Konuşmamız şöyle devam etti (Bu kadar bilgili ve tıpta ileri bir kişi ile nasıl konuşacaksam):

-Ukelalık olmasın, haddim değil ama, hocam, buradaki limitler yanlış yazılmış, limit 35-65 arasında olması gerekirken 65 ‘ten büyük yazılmış, dolayısı ile normal değerde olanların bile yanında * işareti çıkıyor, insanlar heyecanlanıyor, bir de bu değerlere göre ilgili doktor ilaç yazacak, tedavi önerecek,

– Ukelalık tabi, buradaki değerler farklı sisteme göre…

– Nasıl bir sistem hocam? Benim internetten John Hopkins hastane ve diğer büyük kuruluşlardan bulduğum değerler bu şekilde, biz Türkiye olarak yeni bir sitem geliştirmedi isek!

-Ne iş yapıyorsunuz

-……………………………..

Diğer bir çok konuda konuştuk.

Ben biraz inatçı olduğumdan tekrar mindere çekmek için:

-Hocam, ben yine bu değerlerde bir hata olduğunda ısrar ediyorum.

-Peki, bir labaratuara soruverin o zaman.

Geç olduğundan eve geldim, evden ilgili laboratuvar yetkilisini aradım, derdimi anlattım. Hemen, HDL 65 üzeri olması gerekir dedi. Ben yukarıdaki bildiklerimi nefes almadan sıraladığım için, herhalde doktor falan zannetti, – Hocam biz bu numuneleri ana labaratuara gönderiyoruz, ordan geliyor dedi.

Madem yüzdük kuyruğuna geldik ana laboratuvar ve uzman (!) ararayım dedim ısrarla. Telefonda, raporda imzası bulunan biokimya uzman doktorun izinde olduğu (imzası izinde değil) için yerine bakan kişi ile konuştum, yine uzman havalarında bozuntuya vermedim.

Aldığım yanıt: “Hocam biz bu değerleri değişirse giriyoruz, benim elimdeki değerlerde sizin söyledikleriniz var, herhalde tali kliniğe giderken yanlışlık olmuş, değiştirilmesi için gerekli işlemleri yapıyorum”.

Ne özür, ne teşekkür, ne bir utanma hissi…

Hadi bu olay üzerine gidin muayene olun, ilaç alın.

Sağlıkta en önemli kural “Bir sağlık kurumuna muhtaç olmamaya çalışmak(mümkün olduğunca tabi ki)”.

Bunun için de4S: IN->Sağlıklı beslenme- Spor * Sigara-Stres->OUT

Bir yanıt yazın