Kızılay İyilik Koşusu

rg.ashxAnkara’nın en işlek ana caddesi Atatürk Bulvarı, Kızılay’da cadde ortasında koşmanın zevkini yaşadık bugün, Hitit Heykeli etrafında dolaşarak başlayan koşuda. Yurdumuzda artık sadece pasif olarak TV karşısında futbol, basketbol seyretmenin spor olmadığı yavaş yavaş da olsa anlaşılması üzerine koşuya karşı gelişen ilgi kapsamında bugün ilki düzenlenen ve elde edilen gelirin tamamının yardım olarak dağıtılacağı bir koşu gerçekleşti, Kızılay’da. Ankara’nın bu en kalabalık kesiminde yolların kapanması, yayaların karşıdan karşıya geçişinin engellenmesi bazılarını kızdırmış olabilir, ancak bilinsin ki bu durum yararlı bir iş için.

Adı üzerinde “iyilik koşusu” olması ve dereceye girenlere para ödülü konulmamış olması koşuya katılımı etkilemiş gibi geldi bana. Bu üzücü bir durum. Milli atletlerin ve diğer koşulara para ödülü için katılanların bu ulvi amaçlı aktivasyona katılması kendilerinin iç dünyası ve toplumsal değerler açısında önemli idi, bana göre. Koşu sonrası “görmeyen çocukların” ve ardından diğer çocukların koşmalarını görselerdi, sanırım daha çok katılım olabilirdi. Boston Maratonu dünyanın en bilinen, istenen ve kayıtları bir yıl önceden kapanan, her yaşa göre katılım alt limit derecesi olan bir olay. Ancak burada kanser için 5.000 $ yardım toplayanlara kriterlere bakılmadan katılım sağlanıyor olması ve bir yarışta 10 milyon dolar yardım toplanmış olması, bizim iyilik yarışında 250 kişi çarpı 50 TL, 4.000 $ yardım Boston ile karşılaştırıldığında (Tabi bu karşılaştırma tam olarak uygun değil belki de, biri dünyanın en büyük ve zengin ülke koşusu, bizim ki henüz ilk ve orta karar ülke koşusu)  karşısında küsurat kalıyor. Umarım ileride ilgi artar.

Kendi açımdan mevcut en uzun kategori 10K’da PR (45:43) eriştim ve her yaştan 170 bitiren arasından 17 nci olarak listelenmişim. Koşu Hitit Güneşi-TBMM kavşağı arasında 3 tur olarak düzenlenmişti. Çıkışta biraz yavaş inişte normal olarak hızlanarak rahat bir yarış geçirdim. Yine koşudan tanıdıklarım ve yeni katılanlarla muhabbetimiz oldu.

Hava da çok güzeldi, bir Kasım gününde. Belki “iyilik koşusu” adından dolayı havalar sürpriz yapmış olabilir.

Gelecek hafta koşusu benim açımdan en “challenging” olanı: AVRASYA Maratonu. Umarım ilk defa ve hayatımın en uzun koşusunu hedeflediğim şekilde bitirebilirim.   Ankara, 8 Kasım 2105

“Kızılay İyilik Koşusu” için 2 yorum

Bir yanıt yazın