Yaşlılara-Koşmanın Sürpriz Faydaları

old_man_walking_with__a_hcKoşmanın sağlıklı olduğunu herkes söyler, koşanlar zaten görür, bilir. Koşmanın başta obezite ve buna bağlı ya da bağlı olmayan Tip 2 şeker, kalp hastalıkları, damar tıkanıklığı, yüksek tansiyon, inme, omurga hastalıkları, kanser ve olmak üzere pek çok hastalık konusunda olumlu katkılar sağladığı bütün araştırmalarda ortaya çıkmaktadır. Bunlara karşı bir kaç cılız ve bilimden uzak çevrenin belki kıskançlık, belki ilaç satma, belki başka nedenlerle koşmayın, hele yaşlanınca hiç koşmayın, oturun oturduğunuz yerde bir yerlerinizi kırarsınız gibi beyanları da arada görülebilmektedir. Fakat tüm bunların yanında son zamanlarda yapılan araştırmalarda ortaya çıkarılan sürpriz diğer faydaların neler olduğunu biliyor muydunuz?(*)


Diz Kıkırdaklarını Geliştirir

Kulaktan dolma bilgi ile koşmanın kıkırdak için zararlı olduğunu tekrar edenlere kulak asmayın. Avustralya Monash Üniversitesindeki bir araştırmada koşmanın kıkırdak gelişimini-eklemleri artirite karşı koruyucu kalkanı- artırdığını öne sürmektedirler. 

İşitmeyi Güçlendirir 

Bellarmine Üniversitesinde-Kentucky- yapılan bir araştırmada fit bayanların daha az fit olanlara göre daha iyi işitme duyusuna sahip oldukları bulunmuş. Egzersiz, tüm vücutla beraber kulakta da kan dolaşımını geliştirmekte ve bu da işitme duyusunu korumaya yardımcı olan besinleri artırmakta imiş. 

Derinizi Korur

Rutger Üniversitesindeki araştırmacılar fareler üzerinde yaptıkları araştırmada- onlar fare biz insan diye düşünmemek gerekir, tüm ilaçlar bu fareler üzerindeki deneyler sonucu geliştiriliyor-kafeinli su içip koşan farelerin sadece kafein verilen ya da sadece koşanlardan daha az kanser tümörü geliştirdiklerini bulmuşlar. 

Migrenle Başeder

Ağrı kescileri bir kenara bırakın. Yine Göteburg Üniversitesinde gerçekleştirilen bir çalışmada, üç ay boyunca haftada üç kez 40 dakikalık bir egzersiz yapanların daha az kafa  zonklama yaşadıklarını bulmuşlar. bir 

Kas Oluşumu Sağlar

Vücuttaki kas kütlesi zaman içerisinde azalmakta. Illinois Üniversitesindeki araştırmacılar ise, egzersizin bir tip kök hücrenin (mesenchymal stem cells)  diğer ilgili hücreleri tetikleyerek yeni kas üretmelerini sağladıklarını ortaya koymuşlar.  Bu sayede yaşa bağlı kas kayıplarının önüne geçilmiş olunmakta, yaşlılara duyurulur. 

Anksiyeteyi Azaltır

Dallas Southern Methodist Üniversitesinde araştırmacılar düzenli olarak aerobik egzersiz yapan kişilerin strese karşı önemli ölçüde daha hafif reaksiyon gösterdiklerini gözlemlemişlerdir. 

Kanseri Önler 

Finli araştırmacıların orta yaşın üzerinde 2.560 orta yaşlı erkek üzerinde yaptıkları çalışmada egzersiz yapan kişilerin sindirim sistemi ve akciğer kanserinden ölme olasılığının daha az olduğunu bulmuşlar. Egzersizin yoğunluğu, intensitesi ne kadar artarsa, o kadar iyi sonuç ortaya çıkmaktadır. 

Beyin Gücünü Artırır

Ilinois Üniversitesi araştırmacıları da, savory yiyecek, oyuncak ve egzersiz tekerleği sunmuşlar. Bunlardan egzersiz tekerleği kavramsal foksiyonu artırak tek tool olmuş.  

Kemikleri Güçlendirir

Missouri Üniversitesinden araştırmacılara göre ağırlık kaldırma egzersizleri kemik kırılmaları ve osteoporoz olaylarına karşı  koruma sağlayan kemik yoğunluğunu artırıyormuş. Koşma gibi yüksek tempolu egzersizler ise en fazla koruma sağlayan faaliyetlermiş. 

* http://www.runnersworld.com/health/nine-surprising-ways-running-helps-your-body?page=single

Bir yanıt yazın