Matera, ITALIA-1

İtalya, benim bezdiğim gezdiğim, gördüğüm, yaşadığım ülkeler arasında, yine bana göre dünyanın en görülesi ve yaşanası bir kültür. Tarihi, daha önemlisi bu tarihin korunması, mevcut güzellikleri, insanların yaşam sevinci, şarkıları, moda ve tasarım, mobilyası, yemekleri, deniz ürünleri, ben pek düşkün değilim ancak söylenen şarapları, havası, konumu, Ferrarisi… Bu liste uzar gider. Tabi ki bu ülkenin de sorunları, istenmeyen konuları var. Ancak bu yazıda sadece bir güzelliği aktarma isteğimden dolayı bunlar hiç girmiyorum.

O kadar tarihi yerleri var ki. Medieval (*) dönemden kalma ve bir çivi çakılmadan korunmuş şehirleri, Amalfi, Pozitano, Sorrento, Cinque Terre, Portofino, venedikSan Remo, gibi doğa
ve deniz harikası turistik yerleri. Roma, Firenze ve Vendik belirtmeye bile gerek yok, Ayrıca Pisa, Burano, Murano, Capri adaları,  Napoli (eski hali ile) ve Pompei ve Vezüv, Como, Taormina, Siena bunlardan sadece meşhur olanları. Bunlar gibi binlerce şehir ve her şehirde yüzlerce, Roma, Firenze gibi yerlerde binlerce tarihi eser, güzellikler.

matera2Binlerce köy, kasaba, tepelerin üzerinde.Bunlardan biri de İtalyanın güneyinde yer alan Basilicata Bölgesindeki Matera şehri (Ma-tee-ra diye okunuyor). Bu muhteşem şehri birdenbire sunarak fazla heyecanlanmamanız için gece görüntüsü olan bir resimden ile  yazıyı süslemek istedim.

Matera - ancient cave city. Italy,Basilicata (view from cave)Sassi di Matera buranın Paleontoljik devirden kalan eski şehri anlamında ve koruma altında bir kısmı. Aynı bizim Ürgüp gibi 1950 yıllarına kadar bu bölgede fakir insanlar mağara tarzı evlerde yaşarlarmış. 1980 yılından sona ancak, buralarda turistik ve bugünkü müthiş organizasyona başlanmış. Matera bizim Göremeye benzetilebilirse de, tarihi bölge Göreme’den çok daha büyük bir alanda ve evlerden oluşuyor.

Sassi’nin karşı yamacındaki mağaralarda Neanderthal insanların tarih öncesi dönmelerde yaşadığı ortaya konulmuş. (**) neandSabah kimse kalkmadan otelden çıkıp koştuğumda tarihin içinde yüzüyormuşsunuz hissi doruklarda. Sassi ile Neanderthal mağaraları ayıran vadiye kadar koştum ve burada durarak yüzbinlerce yıl öncesi insanların ve neanderthallerin buralarda yaşadığını, mağaradan ilkçağ homo-sapiens ya da bir neanderthal çıkıyor olduğunu hayal ettim.

Matera - SassiBasilicata, Campagna Bölgesine bitişik. Campagna’da en önemli şehir Napoli. Arada Vezüv var. Ancak Campagna’dan Basilicata’ya geçtiğinizde sanki “StarGate” den (***) başka bir aleme geçmiş gibi ortam ve insanlar değişiyor. Napoli’de belirli bir saatten sonra sokağa çıkamazsınız. Hatta günün en işlek anında bile, yaya iken, araçta iken, trende iken alarm durumunda olmanız gerekir. Açıkta, cüzdan, çanta, kolye hatta gözlük bile takamazsınız. Biraz dikkatiniz dağılsa çarparlar. Kalabalık, sık sık yığılı çöpler, grevler. Halbuki Matera’da sabah yedide sokaklarda koşarken, sokakların pırıl pırıl temizlendiğini, bazı evlerin kapısının açık bırakıldığını gördüm.

gattiniŞehrin içinde her karış tarih. Bu kapsamda çok sayıda manastır ve kilise olması da normal. Benim kaldığım otel Palazzo Gattini de 15 YY’dan kalma, o zamanki hali korunarak restore edilmiş. müthiş bir yer. Her odada ayrı bir tema ve tarih. Gerçi alışık olmayanlar için ilk başta biraz ürkütücü. Ancak gerek çalışanların güler yüzü, gerekse otelin içinde biraz dolaştıktan sonra çıkılan terasta önünüze serilen manzara kelimelerle anlatılamayacak kadar güzel. Özellikle erken saatte güneş doğarken ya da tam karşısı güneş batarken, gece her an ayrı bir manzara ve güzellik.

Binlerce resim ve video var internette, işte bir tanesi, HD formatta.

Devam edeceğim, bu kadar özellik ve güzelliği bir nefeste anlatabilmek çok zor!!!

(*) Medieval Ortaçağ
(**)http://www.lagazzettadelmezzogiorno.it/news/puglia/203223/L-uomo-di-Altamura-era-di.html
(***)StarGate https://tr.wikipedia.org/wiki/Y%C4%B1ld%C4%B1z_Ge%C3%A7idi

Bir yanıt yazın